automn

گلهاي بهشت

automnRight
social
about درباره وبلاگ

«فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است» پدرها و مادرها! اینجا یک وبلاگ تربیتی برای فرزندان شماست. اگر می خواهید کودک شما سرشار از فضایل اخلاقی و تربیت دینی باشد، گلهای بهشت را فراموش نکنید.

#

گلهاي بهشت

حجاب كودكان(بررسي سن و نوع حجاب براي كودك)

سه شنبه 26 6 1392 13:1

معمولا والدين در پيدا كردن سن حجاب براي كودكان خود دچار مشكل هستند و نمي دانند كه كودك خود را از چه سني وادار به پذيرش حجاب بكنند. گاه فردي مي گويد بگذار براي همان سن تكليف و گاه فردي سن مدرسه را ترجيح مي دهد و گاه كسي پيدا مي شود كه از يكسالگي كودك خود را سفت و سخت وادار به حجاب مي كند.

البته هيچكدام از اين روشها درست نيست.

بايد بدانيم كه تدريج و مداومت هميشه يك اصل درست تربيتي است. اصل ديگر آن است كه تربيت كودك را نبايد به دوران نوجواني واگذار كنيم؛ در واقع از همان زماني كه نوزاد به دنيا مي آيد و حتي قبل تر از آن (دوران بارداري و قبل آن) بايد فرآيند تربيت كودك اعم از اخلاق و دين درست پايه گذاري شود ؛, البته با تدريج و مداومت.

پس بايد بگوييم كه شما والدين دلسوز بايد از همان زماني كه تصميم به بارداري گرفتيد، نكات تربيتي را براي خود و كودك دلبندتان كاملا جا بيندازيد. به اين ترتيب كه با مطالعه نكات ديني و اخلاقي و عمل كردن به آنها در ابتدا خودتان را آماده كرده و يك معلم به تمام معنا شويد و سپس با مرور اين نكات براي جنين در رحم او را نيز آماده پذيرش بهترين تربيت قرار دهيد.

اين يك اصل تربيتي براي تثبيت  همه نكات تربيتي است و اما درباره حجاب هم اين نكته نبايد فراموش شود.

مي دانيم كه خردسالي بهترين زمان براي آموزه هاي ديني است چرا كه فرموده اند كه تربيت در زمان خردسالي همانند حك كردن نقش بر روي سنگ است. يعني پايه گذاري و دروني كردن تعليمات در كودكي آنقدر مهم است كه همانند نقشي كه بر روي سنگ حك شده هيچ وقت از بين نخواهد رفت.

 براي خواندن اين مطلب بر روي ادامه مطلب كليك كنيد.

                      حجاب


بنابراین برنامه ای برای خود و فرزندتان پیاده کنید که بتوانید طبق آن اصول درست دینداری را البته با رعایت اصل تدریج و مداومت اجرا نمایید.

مثلا برای پایه گذاری حجاب می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

1- در ابتدا خود و همسرتان را طوری پرورش دهید تا نسبت به حجاب و عفاف حساسیت خاصی داشته باشید. با هر کس و نا کسی(افراد بح حجاب و بیبند و بار نسبت به مسائل دینی)رفت و آمد نداشته باشید و طوری رفتار کنید تا کودک دلبندتان بدی ارتباط با این دسته از افراد را درک کند و نیز الگو بگیرد.

2- خودتان هم پایبند به حجاب باشید حتی در لحظاتی که نگه داشتن آن واقعا سخت است. در مسافرت، کارهای سخت ، کارهای اداری، حرکات ورزشی و خلاصه همیشه حجاب را فراموش نکرده و کودک خود در انگیزه خود برای داشتن حجاب توجیح کنید.

3-کودک را در داشتن حجاب تشویق کنید. از همان نوزادی سعی کنید تا لباسهای نا مناسب در برابر نا محرمانم بر تن آنها نکنید. گاه بر سر آنها روسری بیاندازید تا عادت روسری داشتن برای آنها درونی شود. آنها را به دست مردان نا محرم نسپارید و بسیار مواظب حیا و عفت فرزندانتان باشید.

4-از سه سالگی  تربیت آموزه های دینی و داشتن حجاب را رسمی کنید. در ابتدا برای او چادری تهیه کنید و او را برای داشتن چادر تشویق کنید. عبارات محبت آمیز بگویید و او را در آغوش کشیده و بگویید که بسیار خوشحالید که چنین فرزند با حجاب و با حیایی دارید. تشویق های خود را ادامه دهید و برای آن پایانی تصور نکنید. البته افراط و تفریط در این مورد هم مذموم است. فقط تدریج و استمرار را فرموش نکنید.

5- به بزرگترها (پدر بزرگها و مادر بزرگها) بسپارید که کودک شما را برای داشتن حجاب تشویق کنند و گاه به او هدیه ای دهند و نیز در برابر همه فامیل به او احترام بخصوصی بگذارند و در برابر بی حجابها او را تکریم کرده و ترجیح دهند. به این صورت کودک می فهمد که همگان برای حجاب او ارزش قائل هستند نه فقط پدر و مادر . به این ترتیب کودک اعتماد به نفس بالایی کسب کرده و می فهمد که با حجابش برای همه عزیز است و با این اعتماد به نفس راه درست را از نادرست تشخیص داده و حجاب را انتخاب می کند.

6- به کودک خود همواره محبت کنید و نگذارید که او برای ارضای نداشته هایش به دست و بال دیگران بچسبد. وقتی شما به کودک خود محبت نمی کنید بسیار طبیعی است که او به شکلاتی که یک شخص بی حجاب می دهد دل می بندد و چون از دست یک بی حجاب ارضا شده، او را قهرمانی برای خود فرض کرده و از او الگو می گیرد. پس به کودک خود محبت کنید تا به بیگانگان نچسبد.

7- با کودک خود با احترام رفتار کنید و عزت نفس و اعتماد به نفس او را بالا ببرید. برای نظرات درستش احترام قائل شوید و به او شخصیت دهیدو با عبارات محترمانه با او صحبت کنید. وقتی او عزت نفس داشته باشد هرگز به دنبال بی بند و باری و بی حجابی نخواهد رفت چون آنقدر خود را عزیز می داند که می فهمد با آن چیزها هرگز عزت ، زیبایی و ارزشی بدست نخواهد آورد.

8- صحبتها و انگیزه های داشتن حجاب را از 5 و 6 سالگی شروع کنید و برای او تشریح کنید که یک دختر، با حجاب بسیار زیبا می شود، همه به او احترام می گذارند، با حجاب از بدیها دور می شود، دیگران او را با ارزش  با حیا و می دانند. و حجاب نشانه یک دختر خوب است.

خلاصه به هر طریقی و با زبان کودکانه انگیزه های داشتن حجاب را برای کودک تشریح کنید و این کار را تا نوجوانی، جوانی و حتی بزرگسالی ادامه داهید تا برای فرزندتان درونی شود. از فسادهای یک دختر بی حجاب تا خوبی های یک دختر با حجاب را به دقت شرح دهید و او را از خوبی های حجاب آگاه کنید.

امیدواریم که با اجرای این فرایند تربیتی برای حجاب و حتی دیگر آموزه های تربیتی بهره لازم را برده باشید و بدانید که یک تربیت خوب از همان روزی که نوزاد به دنیا می آید  تا دوران جوانی  باید استمرار داشته باشد تا درونی و تثبیت شود.

(1) نظر
X